Fitch O‘zbekiston reytingini barqaror prognoz bilan “BB-” darajasida saqlab qoldi
Fitch Ratings o‘zining so‘nggi hisobotida O‘zbekistonning kredit reytingini “BB-” darajasida barqaror prognoz bilan tasdiqladi. Quyida asosiy fikrlar keltirilgan:
Kredit profili: Fitch reytingida O‘zbekistonning kuchli tashqi va fiskal zaxiralari, past davlat qarzi va shunga o‘xshash “BB” reytingiga ega mamlakatlarga nisbatan yuqori o‘sish tarixi qayd etilgan. Shu bilan birga, muammolar, jumladan, xomashyoga yuqori darajada bog'liqlik va aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulotning pastligi, raqobatbardoshlikning yo'qligi va iqtisodiyotda davlatning katta ishtiroki, shuningdek, boshqaruvning zaifligi kabi fundamental muammolar qayd etilgan.
Byudjet taqchillik: 2023 yilda byudjet taqchilligi yalpi ichki mahsulotning 5,5% gacha kengayib, dastlabki maqsad 3% dan oshdi. Fitch o‘sish sababini elektr energiyasi tariflarini liberallashtirish kechikishi, subsidiyalangan kreditlashning sekinroq qisqarishi va korporativ daromad solig‘i kamayishi bilan izohlaydi. Shu bilan birga, agentlik 2024-yilda defitsitning 4,3% gacha va 2025 yilda 3,9% gacha qisqarishini prognoz qilmoqda. Bunda energiya subsidiyalarining qisqarishi va boshqa taklif qilingan choralar asosiy rolni o’ynashi aytib o’tilgan.
Qarz ma'lumotlari: Fitch O'zbekistonning davlat qarzining nisbatan past darajasini va uning asosiy qismi xorijiy valyutada ekanligini ta'kidlab o’tdi. Shuningdek, unda imtiyozli qarzlarning yuqori ulushi va to'lashdan oldingi uzoq muddat yumshatuvchi omillar sifatida keltiriladi.
Inflyatsiya: Fitch 2024 yilda yuqori energiya tariflari tufayli inflyatsiya 3 foiz punktgacha ko'tarilishini kutmoqda, bu yil davomida o'rtacha yillik inflyatsiya 13% ga ko’tarilishini anglatadi. Tariflarni oshirishning keyingi bosqichlari, rasmiylar 2027-28 yillarga qadar to'liq bozor narxlariga erishishga intilishayotgan vaqtda, inflyatsiyaning o'sishiga olib kelishi mumkin.
Bank sektori: Sektorda kreditlashning kuchli o'sishi va ishlamaydigan kreditlar (NPL) darajasi past ko'rinayotgan bo'lsa-da, Fitch 2017 yilda islohotlar davri boshida berilgan kreditlar sifati haqida xavotirini aytib o’tgan.

Fitch сохранило рейтинг Узбекистана на уровне «BB-» со стабильным прогнозом
В своём последнем отчёте агентство Fitch Ratings подтвердило кредитный рейтинг Узбекистана на уровне "BB-" со стабильным прогнозом. Ниже приведены основные моменты:
Кредитный профиль: Оценка Fitch отмечает сильные внешние и бюджетные резервы Узбекистана, низкий государственный долг и историю высоких темпов роста по сравнению со странами с аналогичным рейтингом "BB". Однако отмечаются проблемы, в том числе высокая сырьевая зависимость и структурные недостатки, такие как низкий ВВП на душу населения, неконкурентоспособность и большое присутствие государства в экономике, а также слабый уровень управления.
Бюджетный дефицит: В 2023 году дефицит бюджета увеличился до 5,5% ВВП, превысив первоначальный целевой показатель в 3%. Fitch связывает это увеличение с задержками в либерализации тарифов на электроэнергию, более медленным сокращением субсидированного кредитования и снижением налога на прибыль корпораций. Тем не менее, агенство прогнозирует сокращение дефицита до 4,3% в 2024г. и 3,9% в 2025г., чему будут способствовать сокращение энергетических субсидий и иные предлагаемые меры.
Профиль долга: Fitch подчеркивает относительно низкий уровень государственного долга Узбекистана, значительная часть которого выражена в иностранной валюте. Высокая доля льготного заимствования и длительный период до их погашения приводятся в качестве смягчающих факторов.
Инфляция: Fitch предполагает рост инфляции до 3 п. п. за счет повышения тарифов на энергоносители в 2024 году, что, как ожидается, приведет к среднегодовой инфляции на уровне 13% за год. Дальнейшие этапы повышения тарифов, поскольку власти стремятся достичь полного рыночного ценообразования к 2027-2028 годам, создают потенциальные риски роста инфляции.
Банковский сектор: Несмотря на то, что в секторе наблюдается уверенный рост кредитования, а уровень проблемных кредитов (NPL) выглядит низким, Fitch выражает обеспокоенность, связанную с качеством кредитов, выданных в начале периода реформ в 2017 году.