Fitch O‘zbekiston reytingini barqaror prognoz bilan “BB-” darajasida saqlab qoldi
Fitch Ratings o‘zining so‘nggi hisobotida O‘zbekistonning kredit reytingini “BB-” darajasida barqaror prognoz bilan tasdiqladi. Quyida asosiy fikrlar keltirilgan:
Kredit profili: Fitch reytingida O‘zbekistonning kuchli tashqi va fiskal zaxiralari, past davlat qarzi va shunga o‘xshash “BB” reytingiga ega mamlakatlarga nisbatan yuqori o‘sish tarixi qayd etilgan. Shu bilan birga, muammolar, jumladan, xomashyoga yuqori darajada bog'liqlik va aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulotning pastligi, raqobatbardoshlikning yo'qligi va iqtisodiyotda davlatning katta ishtiroki, shuningdek, boshqaruvning zaifligi kabi fundamental muammolar qayd etilgan.
Byudjet taqchillik: 2023 yilda byudjet taqchilligi yalpi ichki mahsulotning 5,5% gacha kengayib, dastlabki maqsad 3% dan oshdi. Fitch o‘sish sababini elektr energiyasi tariflarini liberallashtirish kechikishi, subsidiyalangan kreditlashning sekinroq qisqarishi va korporativ daromad solig‘i kamayishi bilan izohlaydi. Shu bilan birga, agentlik 2024-yilda defitsitning 4,3% gacha va 2025 yilda 3,9% gacha qisqarishini prognoz qilmoqda. Bunda energiya subsidiyalarining qisqarishi va boshqa taklif qilingan choralar asosiy rolni o’ynashi aytib o’tilgan.
Qarz ma'lumotlari: Fitch O'zbekistonning davlat qarzining nisbatan past darajasini va uning asosiy qismi xorijiy valyutada ekanligini ta'kidlab o’tdi. Shuningdek, unda imtiyozli qarzlarning yuqori ulushi va to'lashdan oldingi uzoq muddat yumshatuvchi omillar sifatida keltiriladi.
Inflyatsiya: Fitch 2024 yilda yuqori energiya tariflari tufayli inflyatsiya 3 foiz punktgacha ko'tarilishini kutmoqda, bu yil davomida o'rtacha yillik inflyatsiya 13% ga ko’tarilishini anglatadi. Tariflarni oshirishning keyingi bosqichlari, rasmiylar 2027-28 yillarga qadar to'liq bozor narxlariga erishishga intilishayotgan vaqtda, inflyatsiyaning o'sishiga olib kelishi mumkin.
Bank sektori: Sektorda kreditlashning kuchli o'sishi va ishlamaydigan kreditlar (NPL) darajasi past ko'rinayotgan bo'lsa-da, Fitch 2017 yilda islohotlar davri boshida berilgan kreditlar sifati haqida xavotirini aytib o’tgan.

Fitch Ratings has reaffirmed Uzbekistan's credit rating at 'BB-' with a Stable Outlook in its latest report. Here's a look at the key findings:
Credit Fundamentals: Fitch's assessment recognizes Uzbekistan's robust external and fiscal buffers, low government debt, and a history of high growth relative to countries with a similar 'BB' rating. However, challenges are noted, including high commodity dependence and structural weaknesses such as low GDP per capita, an uncompetitive and large state presence in the economy, and weak governance levels.
Fiscal Dynamics: 2023 witnessed the widening of the budget deficit to 5.5% of the GDP, surpassing the originally targeted 3%. Fitch attributes this increase to delays in energy tariff liberalization, slower-than-expected reduction in subsidized lending, and lower corporate profit tax. Yet, Fitch predicts a contraction of the deficit to 4.3% in 2024 and 3.9% in 2025, fueled by proposed measures and cuts to energy subsidies.
Debt Profile: Fitch emphasizes the relatively low public debt levels in Uzbekistan, with a significant portion in foreign currency. Notably, it recognizes the presence of a high share of concessional debt as a mitigating factor, coupled with sustainable maturities for external debt.
Inflation: Fitch factors in a potential boost of up to 3pp to inflation from higher energy tariffs in 2024, which is expected to result in annual average inflation of 13% for the year. Further phases of tariff increases, as authorities aim to achieve full market pricing by 2027-28, pose potential upside risks to inflation.
Banking Sector: While the banking sector has seen solid credit growth and the non-performing loan (NPL) ratio appears low, Fitch highlights concerns related to the quality of loans issued at the start of the reform period in 2017.
For a complete commentary, please refer to this link: https://www.fitchratings.com/research/sovereigns/fitch-affirms-uzbekistan-at-bb-outlook-stable-23-02-2024